Dogdancing
Dogdancing
Sport, kde pes pod vedením psovoda provádí cviky v rytmu hudby (alepoň přibližně) má různé názvy. Nejčastější je tanec se psem, ale teď se začíná hodně používat i mnohem přiléhavější dogdancing. V Anglii je zase nejrozšířenější Heelwork to Music, protože vznikl z obedience (heelwork - chůze u nohy; obedience - poslušnost). V Americe se spíše používá Musical Freestyle, v Holandsku zase Canine Freestyle... V podstatě to vše je dogdancing.
Co vše může pes v dogdancing předvádět? Pokud cviky neohrožují zdraví psa (psovod se může zranit dle libosti), tak se fantazii meze nekladou. Je povolena celá škála pohybů od chůze u nohy, po otočky, slalom mezi nohama, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda.... Jen pozor, některé cviky jsou pro nedospělého psa s nedovyvinutými klouby nebezpečné (couvání, chůze na zadních, rotování v otočkách nebo sudech, skoky).
Na dogdancing je krásné to, že není náročný ani na čas, ani na prostor, ani na finance. Člověk nepotřebuje žádné zvláštní pomůcky, stačí cvičit deset minut doma a na procházce a pes se naučí mnoho nových věcí, i když majitel nemá třeba závodní ambice.
Většina tanečníků si cvičí sama soukromě, ale existují i cvičáky s kurzy dogdancing.
V dogdancing se pořádají závody i zkoušky, ale pozor, je dobré vědět, že v České republice existují dva kluby, které nemají úplně stejná pravidla. Historicky starší klub se nazývá Klub Tance se psem České republiky, směřuje k universalismu, kde je lepší zvládnout všechno průměrně (5 povinných prvků), než jen něco (například práci na dálku/ chůzi u nohy; každý pes je jiný a vyhovuje mu něco jiného), zato dokonale a je spíše na úrovni států, kde se dogdancing teprve vyvíjí.
Dogdancing Club Czech Republic naproti tomu přejal pravidla ze současné Anglie a je dělený na čtyři divize podle toho, jaký typ pohybu vyhovuje týmu.
Na závody se většinou musíte předem přihlásit do data uzávěrky (pokud je uvedeno). S sebou si musíte vzít hudbu, na kterou jste nacvičovali sestavu (kdybyste chtěli, mohli byste klidně i improvozovat), očkovací průkaz a psa. Pokud není v propozicích na dané závody uvedeno jinak, platí, že délka a výběr hudby, choreografie a kostýmu je libovolná.
Na zkouškách dogdancing je naopak omezení velmi mnoho - jsou tam uvedené povinné prvky a také délka hudby. Není povinný kostým a ve Freestyle nápad.
Snažte se vždy cvičit tak, aby to bavilo Vás i Vašeho psa. Přeji hodně štěstí ve sportu zvaném dogdancing.